Korokausi-hanke

Koronakriisi ja Kausityövoiman hankinnan turvaaminen

Hanke on luonteeltaan alueiden välinen kehittämishanke

Nimi: Koronakriisi ja Kausityövoiman hankinnan turvaaminen/KOROKAUSI

Hankkeen aloituspäivä 1.4.2020

Hankkeen lopetuspäivä 30.11.2020

Hankkeen kuvaus:

Koronaepidemian takia kausityövoimaa käyttävät maaseudun yritykset ovat kriisissä. Normaalisti 16000 ulkomaisesta työntekijästä Suomeen näyttäisi pääsevän vain osa. Tämä uhkaa tulevan kauden tuotantoa.

Tässä hankkeessa MTK ja Töitä Suomesta työvoimapalvelut Oy auttavat tiloja löytämään kausityövoimaa. Päätavoitteena hankkeessa on löytää normaalisti ulkomaista työvoimaan käyttäville yrityksille tarvittava työvoima kotimaasta. Kotimaassa työvoimapotentiaalia on mm.

  • Muilta aloilta lomautetuissa
  • Nuorissa ja opiskelijoissa, moni menetti koronakriisissä jo luvatun työpaikan
  • Työttömissä
  • Turvapaikanhakijoissa

Hankkeessa tulee määräajan toimimaan neljä työvoimaneuvojaa, mitkä alueittain auttavat yrityksiä. Tukena työssä on laaja toimijaverkosto. Lisäksi toimenpiteitä pyritään tehostamaan TE-toimistojen kanssa tehtävillä yhteistyösopimuksilla.

Hankkeen rahoituksen hakijana on Maa-ja metsätaloustuottajain keskusliitto. Hankkeen toinen toteuttaja on vasta perustettu Töitä Suomesta Oy. Töitä Suomesta Oy:n omistajat ovat MTK, ProAgria keskusten liitto sekä Suomen kylät. 

Rahoittaja: Manner-Suomen maaseutuohjelma

Yhteystiedot

  • Hankkeen vastuuhenkilö: Marko Mäki-Hakola, elinkeinojohtaja. marko.maki-hakola@mtk.fi, 040 502 6810
  • Hankkeen projektipäällikkö: Kati Kuula. kati.kuula@mtk.fi, 045 112 9173
  • Työvoimaneuvojat
  • Uusimaa, Keski-Suomi, Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa, Pohjois-Pohjanmaa: Eva Udeh, eva.udeh@mtk.fi, puh. 0505348304
  • Varsinais-Suomi, Satakunta, Ahvenanmaa, Lappi: Viivi Suominen, viivi.suominen@mtk.fi, puh. 0505347761
  • Häme, Pirkanmaa, Kaakkois-Suomi, Etelä-Savo: Hanna Akkala, hanna.akkala@mtk.fi, puh. 0505348007
  • Pohjois-Savo, Pohjois-Karjala, Kainuu: Jonna Salesvuo, jonna.salesvuo@mtk.fi, puh. 050 5348036
  • Yhteinen sähköposti toitasuomesta@mtk.fi
TOP